Староакадемічний корпус

Історичні пам'ятки

На території Національного університету «Києво-Могилянська академія» розташовано кілька історично важливих споруд: кожна з них має складну і цікаву історію створення та перебудов, а усі вони складають той ансамбль, який вважатиметься гордістю не лише Подолу, але й Києва. Унікальний культурно-історичний спадок НаУКМА  – це 11 будівель: деякі з них знаходяться у експлуатації, оскільки університету за останні 20 років вдалося профінансувати і зробити відповідні реставраційні роботи Будинку Галшки Гулевичівни, Святодухівської церкви, бібліотеки Антоновичів. Але більшість - чекають на допомогу громади, на організаційну та фінансову підтримку усіх небайдужих.

1. Новий академічний корпус

2. Навчальний корпус

3. Циркульний (Ковніровський) корпус

9. Бурса

10. Бібліотека Антоновичів

11. Староакадемічний (Мазепин) корпус

12. Благовіщенська (Конґреґаційна) церква

13. Сонячний годинник

14. Поварня Братського монастиря (Будинок Галшки Гулевичівни)

15. Церква Святого Духа і Трапезна     

16. Келії Братського монастиря

17.Будинок  ігумена (настоятеля) Братського монастиря

18. Проскурня   

Староакадемічний (Мазепин) корпус (11)

Закладений Іваном Мазепою на території Братського монастиря 1703 року як будинок для Академії. Вже 1704 року будівництво було закінчено, а 1739 року за наказом митрополита Рафаїла Зборовського добудувано ще два поверхи для класів філософії та богослов'я, а також Конґреґаційну залу для студентських диспутів і загальноакадемічних зібрань. Тут працює Дослідницька бібліотека НаУКМА, відділ книгозберігання, фонд колекцій та рідкісних видань, науковий архів, виставкові галереї. Через критичний стан будівлі доступ до неї обмежено.

Приміщення  потребує нагальних капітальних ремонтно-реставраційних робіт: за попередніми підрахунками бюджет  цього проекту складе понад 80 млн. грн.

 

 Благовіщенська (Конґреґаційна) церква (12)

 Збудована 1732 року за проектом українського архітектора німецького походження  Й. Г. Шеделя як домова церква Староакадемічного корпусу для спудеїв Києво-Могилянської академії. Освячена 1 листопада 1740 року. З 1996 року НаУКМА доклав багато зусиль для збереження будівлі, що перебувала довгий  час у занепаді. Відроджена церква на правах домової, студентської. В ході першого етапу робіт були укріплені перекриття та 1999 року піднятий хрест над банею. Церква є частиною Староакадемічного корпусу.

 

Циркульний (Ковніровський) корпус (3)

 Одна з основних будівель Контрактової площі, в основі якої —дзвіниця, збудована архітектором С.Д.Ковніром у 1756-59 роках. Після кількох добудівель і фундаментальних переробок вхід до Києво-Братського монастиря перетворився на чільний навчальний корпус Академії та нинішнього університету. Архітектурний логотипом НаУКМА. Нині тут розташовується факультет природничих наук, загальноуніверситетські кафедри – англійської мови та фізичного виховання, господарські служби.

Попередній бюджет  реставрації  будівлі складає 64 млн.грн.

 Новий академічний корпус (1)

У 1822-25 роках споруджено за проектом Л. Шарлемана архітектором А.Меленським для Київської духовної семінарії. Триповерховий корпус функціонував як навчальний впровдовж ХХ століття. Після відродження КМА будівлю відремонтували, нині тут розташовуються  факультети інформатики та факультет гуманітарних наук, філологічна бібліотека, адміністративні служби.

Попередній бюджет  ремонтних робіт  будівлі складає 23 млн. грн.

Будинок ігумена Братського монастиря (17)

 Офіційну резиденцію ректора Академії, що був одночасно ігуменом Братського монастиря, збудовано за Касіяна Мехницького. Автор проекту 1781 р. наразі не встановлений. У 20-х  роках XIX ст. за проектом архітектора А. Меленського здійснено перебудову, яка не зберегла первинне планування. Попри статус пам’ятки, що охороняється державою, катастрофічний стан будівлі потребує негайного відновлення.

В 2013 році між Управлінням охорони культурної спадщини виконавчого органу Київської міської ради та КП ТАМ "Ю.Лосицький" при КОНСА України було укладено договір на виготовлення проектно-кошторисної документації "Реставрація з пристосуванням під адміністративно-навчальні приміщення Корпусуу настоятеля та проскурні комплексу Братського монастиря за адресою: м.Київ, вул. Г.Сковороди,2" В 2014 році, в зв`язку з відсутністю фінансових асигнувань проект було призупинено. Для відновнення проектних робіт Київський науково-методичний центр по охороні, реставрації та використанню пам`яток іторії, культури і заповідних терторій повинен ініціювати внесення відповідного проекту до бюджету м.Києва, зокрема "Програми економічного та соціального розвитку", "Столична культура 2016-2018" та інші.

Попередній бюджет ремонтно-реставраційних робіт будівлі складає – 6,4 млн. грн (за даними 2014 р.)

Проскурня (18)

Корпус, датований 1826 роком (авторство не встановлено), з північного боку прилягає до монастирських мурів, складає спільний об'єм з Будинком ігумена. Має статус пам’ятки, що охороняється державою, однак знаходиться у вкрай занедбаному стані, потребує негайного відновлення.

Ремонтно-реставраційні роботи будівлі є частиною робіт Будинку ігумена

Келії Братського монастиря (16)

Одноповерховий корпус збудовано 1823 р. 1879 року за проектом архітектора В.Ніколаєва добудовано другий поверх. 

В першій половині 2012 року в занедбаному стані передано до НаУКМА. Протягом того ж року було замінено дах будівлі, проведено зовнішні роботи і відреставровано половину внутрішніх приміщень будівлі.  Вартість робіт 4 млн. грн.

Друга половина знаходиться у занедбаному стані, потребує ремонтних робіт.

 

 

 

 

Попередній бюджет ремонтно-реставраційних робіт будівлі складає – 20 млн. грн.

Поварня Братського монастиря (Будинок Галшки Гулевичівни) (14)

Одна з найдавніших будівель Подолу, датується кінцем ХVI- початком XVIIст. Разом з Трапезною за навчальний корпус слугували до побудови Староакадемічного корпусу. З 1992 року НаУКМА самотужки утримувала комплекс від руйнування: 2005 року держава виділила частину необхідних коштів на реставраційно-ремонтні роботи, 08 лютого 2007 року відбулось відкриття комплексу, де розміщені зали «Музею Києво-Могилянської академії».

 

Мури Братського монастиря

Пам'ятка архітектури XVIII-XIX ст. Знаходиться між будівлями Проскурні і Поварні Братського монастиря

Церква Святого Духа (Трапезна) (15)

Закладена  на початку 30-х років XVII ст. Петром Могилою як учбове приміщення для колеґіантів, разом з домовою церква Св. князів Бориса й Гліба або «Борисоглібською». Неофіційно називалась «Конґреґаційною», оскільки служила для академічних зібрань. Також тут була й трапезна. У 20-х роках ХІХ перебудована архітектором А. Меленським за принципом кругової прибудови.

У 2005-2007 роках відбулась повна реконструкція приміщення. Нині тут створюється експозиція "Музею Києво-Могилянської академії".

  

 

Сонячний годинник (13)

У колишньому монастирському дворі, поміж Святодухівською церквою і монастирськими келіями, зберігся сонячний годинник: сконструйований наприкінці XVIII ст. викладачем академії французом Брульоном для занять з астрології. Є «старшим братом» сонячних годинників, розміщених у верхній частині фонтану Самсон, та на відміну від тих, що згоріли у пожежі 1811 року, «вертикальний» зберігся до наших днів, пройшовши лише через одну реставрацію 1970 року. 

Бурса (9)

Старовинний гуртожиток для студентів споруджений 1778 року випускником Академії, українським архітектором І. Григорович-Барським. Одноповерховий, після пожежі 1811 року дім надбудували за проектом архітектора А. Меленського.

Нині в будівлі розміщуються Правнича клініка факультету правничих наук, Приймальна комісія, Науково-педагогічний центр доуніверситетської підготовки, Освітні студії КМА.

Реставрація будівлі потребує  9,2 млн. грн.

Лазня Братського монастиря
Пам'ятка архітектури XVIII ст.

Додаткова інформація та література про пам'ятки та Києво-Могилянську академію.

НаУКМА 2011 - 2017

Останні новини

23 Жовтень, 2020

Розпорядженням Кабінету Міністрів від 21 жовтня 2020 р...

30 квітня, 2020
Знову, коли вже здавалося б налагодилось державне...
10 вересня, 2019

Проект реставрації фасадів Староакадемічного корпусу...

Ми на Facebook