Понад 100 років, з часу виготовлення і встановлення в Староакадемічному корпусі, не змінювали свого місця книжкові шафи.
Фото: Тітов Ф. Стара вища освіта в Київській Україні
Шафи виготовлялись майстрами на замовлення Київської духовної академії з 70-х років ХІХ ст. поступово зі збільшенням колекції бібліотеки до початку ХХ ст. Книгозбірня вважається скомплектованою ще у XVII- XVIIІ століттях як найбільша наукова бібліотека Східної Європи, містила близько 158 тис. томів, серед яких були 2130 книг різними мовами із першої академічної книгозбірні Петра Могили. З 1919 року будівлю було передано для бібліотеки Всеукраїнської Академії Наук, тому шафи продовжували використовуватись за призначенням.
За весь період існування шафи не знімались зі стін. Двох-чотирьох ярусні шафи міцно кріпились до стін металевими гаками і були скріплені між собою, утворюючи довгу багатометрову шафу в кожному з приміщень другого і третього поверхів. Тому ні для прибирання ні, навіть, для проведення ремонтів шафи не знімались.
Що тільки не потрапило за шафи за цей час – листи, олівці, пера, чорнильниці, фантики від цукерок, інструменти по дереву.
Після демонтажу шаф у вересні 2017 року і розміщення їх посередині кімнат на зберігання на час реставрації, було проведено огляд столітніх запасів за шафами. Частину знахідок можна побачити нижче у фотогалереї. Всі знахідки було передано до музею НаУКМА. Після очищення, обстеження, каталогізації буде організовано окрему виставку.
НаУКМА 2011 - 2017